Opcje przeglądania
Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Blokady samochodowe

 

     Blokada samochodowa to alkomat umieszczony w pojeździe. Wymaga od kierowcy dmuchnięcia w ustnik urządzenia przed uruchomieniem lub kontynuowaniem prowadzenia pojazdu. Jeśli uzyskany wynik analizy stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu jest większy niż zaprogramowane stężenie alkoholu we krwi (które jest różne w różnych krajach), urządzenie uniemożliwia uruchomienie silnika. Urządzenie blokujące znajduje się wewnątrz pojazdu, w pobliżu siedzenia kierowcy i jest bezpośrednio połączone z układem zapłonowym silnika. Jest to forma elektronicznego monitoringu.

     Blokada alkoholowa jest stosowana w dwóch głównych przypadkach. Pierwszym jest możliwość dla właścicieli firm transportowych, zabezpieczenia swoich pojazdów przed uruchomieniem, gdy kierowca nie jest do końca trzeźwy, gdyż technologiczne rozwiązanie tych urządzeń blokuje zapłon. Możliwość uruchomienia pojazdu następuje dopiero po osobistym pomiarze trzeźwości przez kierowcę siadającego za kierownicą pojazdu. Drugim przypadkiem jest sytuacja wcześniejszej utraty Prawa Jazdy, z powodu prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu. Od pewnego czasu, w Prawie Polskim, powstała możliwość skrócenia okresu kary nieposiadania uprawnień kierowcy i gdy Sąd przyzna takie skrócenie kary, to zawsze jest nałożony na kierowcę obowiązek, zamontowania blokady alkoholowej na okres pełnego wymiaru czasu zasądzonej kary. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, którzy zawodowo zajmowali się kierowaniem pojazdów mechanicznych, a którzy z rożnych powodów popełnili ten błąd siadając za kierownicę w stanie nietrzeźwości alkoholowej. Nasz sklep oferuje takie urządzenia blokujące bardzo wysokiej klasy, do których zakupu zapraszamy. 

Blokady samochodowe

Jak działa blokada samochodowa ?

     Blokada zapłonu przerywa sygnał od zapłonu do rozrusznika do momentu dostarczenia próbki oddechu, która nie przewyższa ustawionego maksymalnego stężenia alkoholu. W tym momencie pojazd można normalnie uruchomić. Próbka oddechu nie jest wymagana do uruchomienia pojazdu, jeśli silnik pracował przez określony czas, aby umożliwić szybkie ponowne uruchomienie w przypadku zgaśnięcia pojazdu. W przypadkowych momentach po uruchomieniu silnika blokada samochodowa będzie wymagała kolejnej próbki oddechu, nazywanej powtórnym testem . Celem ponownego testu jest uniemożliwienie osobie innej niż kierowca dostarczenia próbki oddechu. Jeśli próbka oddechu nie zostanie dostarczona lub próbka przekroczy ustawiony poziom alkoholu we krwi przez blokadę zapłonu, urządzenie zarejestruje zdarzenie, ostrzeże kierowcę, a następnie może uruchomić alarm zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju (np. Migające światła, sygnał dźwiękowy) lub nie pozwoli uruchomić pojazdu. Niektóre blokady alkoholowe mogą wykonać zdjęcie osoby która przeprowadza test.

     Powszechnym błędem jest przekonanie, że urządzenia blokujące po prostu wyłączają silnik w przypadku wykrycia alkoholu; spowodowałoby to jednak niebezpieczną sytuację na drodze i naraziłoby producentów blokad na znaczną odpowiedzialność, dlatego też blokady samochodowe nie mają funkcji automatycznego wyłączania silnika, ale posiadają funkcję zarejestrowania takiej sytuacji. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl