Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Co to jest i Na czym polega legalizacja alkomatu? 0
Co to jest i Na czym polega legalizacja alkomatu?

Co to jest i Na czym polega legalizacja alkomatu?

Do 2008 roku legalizacja alkomatu była objęta przepisami prawa. Każde urządzenie służące do pomiaru alkoholu we krwi musiało być poświadczone specjalnym dokumentem, który mówił, że jest ono zgodne z normami prawnymi. Od tego czasu zaszły istotne zmiany. Minister Gospodarki podjął uchwałę, która zastąpiła proces legalizacji wzorcowaniem. Jest to, mówiąc w skrócie, potwierdzenie, że alkomat dostarcza prawidłowych informacji na temat stanu trzeźwości badanej osoby. Oba te procesy miały, a w przypadku wzorcowania nadal mają, za zadanie ułatwić pracę funkcjonariuszom policji i innym służbom mundurowym. Analizatory wydechu, które otrzymały certyfikat wzorcowania dają gwarancję, że dostarczane wyniki pomiarów trzeźwości będą w stu procentach prawidłowe. Jeśli alkomat nie otrzyma świadectwa wzorcowania, wówczas dla funkcjonariusza policji staje się w zasadzie bezużyteczny, gdyż przedstawione przez niego wyniki nie będą mogły być brane pod uwagę w sądzie. Wzorcowanie wykonywane jest w specjalistycznych laboratoriach, które posiadają akredytację PCA. Samodzielna kalibracja jest raczej niemożliwa, a jeśli już ktoś da radę ją wykonać, to i tak alkomat będzie mógł zostać wykorzystany tylko i wyłącznie na własny użytek. W tym momencie trzeba nadmienić, że jest to raczej nieopłacalne, gdyż do tego jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, wiedza na temat wykonania tak skomplikowanego procesu, odpowiednia temperatura i wilgoć oraz stałe stężenie alkoholu. Dlatego lepiej oddać alkomat do sprawdzonego serwisu niż wydać dużą sumę pieniędzy i ryzykować, że w trakcie kalibracji coś pójdzie nie tak.

Na czym tak naprawdę polega kalibracja?

W celu  skalibrowania urządzenia, technik przestawia  alkomat w tryb kalibracji przy pomocy odpowiednich narzędzi. Następnie podłącza się go do urządzeń kalibracyjnych. W trakcie trwania tego procesu wpompowywane jest do niego powietrze w ilości podobnej do ludzkiego wydechu o ściśle określonych zawartościach alkoholu. W międzyczasie wszystkie uzyskane wyniki są zapamiętywane przez sensor urządzenia, a po jego wyzerowaniu cały proces powtarzany jest od nowa. Po sprawdzeniu, jak działa alkomat w trybie normalnym, porównywane są wszystkie wyniki. Jeśli mieszczą się w granicach dopuszczalnego błędu, dla urządzenia zostaje wydany certyfikat świadectwa kalibracji.

Jak często należy kalibrować alkomat?

Regularna kalibracja jest niezbędna do prawidłowego działania alkomatu. Powinno się ją wykonywać co 6 lub 12 miesięcy. Faktyczna częstotliwość adiustacji uzależniona jest od wielu innych czynników m. in. Od posiadanego modelu urządzenia, specyfikacji producenta, a także wbudowanego sensora. Ogromne znaczenie ma też to, w jakich warunkach przechowywany jest analizator wydechu oraz częstotliwość jego użytkowania. Przyjmuje się, że kalibracja zalecana jest po wykonaniu 1500 pomiarów. Inne sytuacje, które wskazują na konieczność kalibracji to:

  • Gdy alkomat wskazuje wartość 0,00%, chociaż alkohol był spożywany przez osobę badającą trzeźwość i na odwrót
  • Gdy urządzenie samo powiadomi nas o konieczności kalibracji (na wyświetlaczu urządzenia pojawia się napis CAL
  • Gdy analizator wydechu przechowywany jest w miejscu, gdzie trzymany jest alkohol
  • Gdy badanie alkomatem zostało przeprowadzone zaraz po spożyciu alkoholu (urządzenie może ulec całkowitemu uszkodzeniu, a w najlepszym wypadku rozstrojeniu)

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy analizator wydechu działa prawidłowo, jest trzykrotne przeprowadzenie pomiaru trzeźwości. Jeśli wyniki minimalnie zmniejszają się wraz z kolejnymi pomiarami, to wszystko powinno być w porządku. Jeśli natomiast znacznie od siebie odbiegają, to jest to sygnał, że urządzenie powinno trafić do serwisu. Tak samo w sytuacji, gdy urządzenie wskaże maksymalną wartość lub ją przekroczy.

Pamiętajcie, że alkomaty z sensorem półprzewodnikowym rozregulowują się szybciej, przez co częściej powinny być kalibrowane. Dlatego warto przed zakupem urządzenia rozważyć, czy na dłuższą metę nie lepiej wybrać model elektrochemiczny. Generalnie im droższy model, tym rzadziej trzeba go wzorcować, choć jak już wcześniej wspomnieliśmy, całkowicie tego procesu nie wolno nam zaniedbać. Regularna kalibracja alkomatu

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl