Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Czy wirtualny alkomat jest godny zaufania? 0
Czy wirtualny alkomat jest godny zaufania?

Czy wirtualny alkomat jest godny zaufania?

Z każdym rokiem rośnie liczba przestępstw na drogach, a większość z nich jest popełniana przez nietrzeźwych kierowców. Niestety smutne wiadomości o ofiarach śmiertelnych i potrąceniach, które docierają do nas każdego dnia, nie wszystkim działają na wyobraźnie. Choć  policja stale zwiększa liczbę kontroli kierowców, to nie są w stanie zapobiec wszystkim wypadkom. Pewnie zastanawiacie się co zrobić, by tych przykrych sytuacji było mniej? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od nas samych. Należy głośno krytykować wsiadanie po pijanemu za kółko i dbać, by nikt bliski czasami pod wpływem alkoholu nie postanowił wybrać się na przejażdżkę, a jeśli tak będzie postępowała każda osoba, to z całą pewnością zmniejszy się liczba wypadków.

Wirtualny alkomat – co to jest i czy rzeczywiście działa?

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien wyposażyć się w alkomat. Jednak pewnie nie raz zdarzyła się taka sytuacja, że ktoś z Was po mocnej imprezie, nie mając alkomatu pod ręką, szukał informacji w sieci i natknął się na tzw. Alkomat wirtualny. Czy ten internetowy kalkulator sprawdzi się w praktyce?

Musicie wiedzieć, że wirtualny alkomat bazuje na suchych danych takich jak płeć, wzrost, waga, wiek, a także ilość wypitego alkoholu oraz jego moc. Niektóre strony internetowe oferują możliwość dodania ilości spożytych posiłków oraz godzinowy przedział czasu, w jakim był spożywany alkohol. Jako że Internetowe alkomaty działają na podstawie opracowanego algorytmu, nie mogą być w stu procentach wiarygodne. Wirtualny alkomat nie bierze pod uwagę indywidualnych zachowań i predyspozycji organizmu.

Trawienie alkoholu to proces, który polega na przemianie alkoholu w aldehyd octowy, który następnie rozkłada się do wody, octanu oraz dwutlenku węgla. Czas trawienia alkoholu tak naprawdę nie jest możliwy do określenia. Co prawda jest przyjęta umowna granica, ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na alkohol, to łatwo dojść do wniosku, że pomiary przeprowadzone alkomatem wirtualnym można jedynie potraktować orientacyjnie. Kalkulator wyliczy, że organizm już pozbył się alkoholu, a w rzeczywistości może okazać się, że przez różne sytuacje, takie jak np. zmęczenie, złe samopoczucie, nadal możemy jeszcze być pod wpływem. Zatem odpowiadając na pytanie, Czy wirtualny alkomat przedstawia wiarygodne pomiary, z przykrością musimy udzielić odpowiedzi przeczącej. Z internetowego kalkulatora należy korzystać ostrożnie, a zwłaszcza powinni mieć to na uwadze kierowcy. Raczej nikt z was nie chciałby doświadczyć takiej sytuacji, że wsiada za kierownicę będąc przeświadczonym o Swojej trzeźwości, a przy rutynowej kontroli policji okazałoby się że wynik przeprowadzony profesjonalnym alkomatem jest zgoła inny.

Co zrobić, żeby mieć stu procentową pewność co do wiarygodności pomiarów?

Istnieją sposoby, które pozwolą sprawdzić stan trzeźwości dużo skuteczniej od pomiarów online. Najwygodniejszą opcją jest kupno własnego alkomatu. Na rynku można znaleźć wiele modeli alkomatów, tych mniej i bardziej profesjonalnych. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od grubości portfela. Musicie tylko pamiętać, że zakupione urządzenie należy regularnie kalibrować (W zależności od posiadanego modelu co 6 lub 12 miesięcy).

Kalibracja polega na sprawdzeniu i odpowiedniej konfiguracji sensora. Nieskalibrowane urządzenie z czasem zaczyna pokazywać coraz mniej precyzyjne pomiary, a w konsekwencji staje się bezużyteczne. W razie jakichkolwiek pytań co do zakupu alkomatu lub kalibracji, warto skorzystać z usług Polskiego Centrum Wzorcowania.

Biorąc pod uwagę fakt, że profesjonalne alkomaty przynajmniej raz w roku powinny trafić do serwisu, warto jeszcze raz się zastanowić, czy pomiary przeprowadzone alkomatem wirtualnym warto traktować poważnie. Jeśli chcecie mieć pewność, co do faktycznego stanu trzeźwości, to kupno alkomatu będzie idealnym rozwiązaniem.

Dla tych, którzy rzadko spożywają alkohol i nie mają potrzeby kupna analizatora wydechu, również mamy rozwiązanie. Jeśli kierowca nie jest przekonany, czy jest w stanie  prowadzić pojazd,  może udać się na najbliższy komisariat i poprosić o przeprowadzenie badania. Jest ono darmowe i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Niezależnie od tego, czy kierowca badał trzeźwość własnym alkomatem, czy też skorzystał z pomocy policji, niezmienne są zasady określające, czy dana osoba może prowadzić pojazd. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie może być większa niż 0,1 mg/l tj. 0,2 promila we krwi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl