Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Czym jest wykrywacz nieszczelności gazu? 0
Czym jest wykrywacz nieszczelności gazu?

Choć instalacja elektryczna jest dużo bezpieczniejsza od gazowej, to ta druga opcja jest nadal bardzo popularna. W wielu gospodarstwach domowych ze względu na stare przyzwyczajenia, a także na bardziej atrakcyjną cenę, mieszkańcy decydują się pozostać przy instalacji gazowej. Choć to rozwiązanie ma swoje zalety, to trzeba pamiętać o tym, że istnieje ryzyko wycieku gazu. Dlatego posiadacze instalacji gazowej muszą wykazać się niebywałą ostrożnością, aby nie zaszkodzić sobie i innym mieszkańcom bloku, kamienicy czy domu. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą na wykrycie nieszczelności gazu, o czym opowiemy w tym artykule.

Czy da się wykryć ulatniający się gaz poprzez ludzkie zmysły?

Ludzkie zmysły pomagają w wykrywaniu zagrożeń. Nie inaczej jest z ulatniającym się gazem. Co prawda w tym przypadku wzrok będzie bezużyteczny, gdyż gaz, który jest przezroczysty, będzie niewidoczny niezależnie od tego, jak duży jest jego wyciek. Za to zmysł węchu to ogromna pomoc w wykrywaniu nieszczelności gazu. Ktoś mógłby zapytać jak to jest możliwe, skoro czysty gaz ziemny jest bezzapachowy? Otóż dla zapewnienia bezpieczeństwa dodawane są substancje zapachowe, które mają za zadanie ostrzec użytkownika przed niebezpieczeństwem. Polega to dokładnie na tym, że gaz ziemny nawaniany jest tetrahydrotiofenem. Jest to związek, który ma bardzo nieprzyjemny zapach. To właśnie ta gryząca woń jest odczuwalna wtedy, gdy dochodzi do nieszczelności gazu. Zatem wykorzystanie zmysłu węchu jest najłatwiejszą metodą, która umożliwi wykrycie wycieku gazu ziemnego. Butle gazowe, które trafiają do gospodarstw domowych są na tę okoliczność specjalnie przygotowywane.

Gaz znajdujący się w butli (propan - butan) nawaniany jest mieszanką merkaptanu etylowego i etanotiolu. Dzięki zastosowaniu tych związków uzyskiwany jest zapach, który w momencie zbyt dużego wycieku na sto procent przyciągnie uwagę domowników.

Metody na szybkie wykrycie ulatniającego się gazu. Domowe sposoby a wykrywacz nieszczelności gazu

Gaz ziemny stosowany w gospodarstwach domowych jest celowo nawaniany, gdyż dzięki temu mieszkańcy mogą samodzielnie wykryć zagrożenie i podjąć niezbędne środki, w celu  zapewnienia bezpieczeństwa sobie, a także swoim sąsiadom. Niestety zdarza się, że ludzkie zmysły mogą zawieść, dlatego nie warto tylko im zawierzać tak ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo. Może zdarzyć się przecież taka sytuacja, że z jakiegoś powodu nie wyczujemy ulatniającego się gazu, co może być tragiczne w skutkach. Niewykryta w porę nieszczelność gazu uniemożliwi podjęcie na czas niezbędnych działań, co może prowadzić w najlepszym wypadku do utraty zdrowia, a w najgorszym do śmierci wielu osób.

Istnieje urządzenie, które może doskonale sprawdzić się w każdym gospodarstwie domowym, w którym znajduje się instalacja gazowa. Wykrywacz nieszczelności gazu to stu procentowa gwarancja bezpieczeństwa, a przede wszystkim dużo skuteczniejsza metoda na wykrycie wycieku gazu. Urządzenie sprawdza skład powietrza i analizuje poziom tlenu. Jednak to nie jest jego najważniejsze zadanie. Jest nim wykrywanie szkodliwych gazów znajdujących się w powietrzu. Detektor bez najmniejszego problemu rozpozna

gazy toksyczne, łatwopalne oraz wybuchowe, a skoro radzi sobie ze szkodliwymi substancjami, to wyciek gazu używanego w instalacji nie będzie dla niego stanowił żadnej przeszkody.

Wykrywacz nieszczelności gazu zaalarmował o wycieku, co robić?

Wykrywacz nieszczelności gazu sprawdza stan powietrza, a w przypadku wykrytych nieprawidłowości z instalacją gazową ma za zadanie zaalarmować o tym fakcie domowników. W tym momencie my sami musimy podjąć kolejne kroki, które uchronią nas przed niebezpieczeństwem. Przede wszystkim należy otworzyć wszystkie drzwi i okna. Następnie należy wyłączyć wszystkie zawory gazowe, łącznie z zaworem głównym. Trzeba pamiętać również o tym, że w trakcie wycieku gazu pod żadnym pozorem nie należy włączać ani wyłączać żadnych urządzeń elektrycznych. Gdy wykonamy powyższe czynności, powinniśmy bezzwłocznie opuścić mieszkanie, a gdy już będziemy w bezpiecznym miejscu, to ostatnią rzeczą jaką powinniśmy zrobić, to zadzwonić na Pogotowie Gazowe (922) i poinformować dyspozytora o zaistniałym problemie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl