Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Dopuszczalne limity stężenia alkoholu we krwi na świecie 0
Dopuszczalne limity stężenia alkoholu we krwi na świecie

Dopuszczalne limity stężenia alkoholu we krwi na świecie

W Polsce dopuszczalnym limitem stężenia alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdów jest 0,2‰. Jest to jeden z najniższych limitów w Europie i na świecie. Co prawda w kilku państwach karany jest każdy wynik powyżej 0‰, jednak w większości krajów limit jest co najmniej dwukrotnie wyższy niż w Polsce. Jak wyglądają dopuszczalne poziomy stężenia alkoholu we krwi w poszczególnych krajach?

 

Grupa państw, w których prowadzić pojazdy można jedynie w stanie zupełnej trzeźwości nie jest liczna. Należą do niej jednak nasi bliscy sąsiedzi - Czechy, Słowacja, Białoruś, Ukraina oraz 4 inne europejskie kraje: Węgry, Estonia, Rumunia i Albania. Co ciekawe, w bardzo wielu państwach trzeźwość podczas prowadzenia pojazdów muszą zachować zawodowi kierowcy (nawet jeśli ogólny limit w kraju jest wyższy niż 0‰) oraz osoby poniżej określonego wieku (tutaj granica jest różna - od 21 do 25 lat).

 

0,5‰ to rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia poziom stężenia alkoholu we krwi, którego nie powinno się przekraczać przy prowadzeniu pojazdów. Taki limit obowiązuje w większości europejskich krajów (Austrii, Andorze, Belgii, Bośnia i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, we Włoszech, na Cyprze, Islandii i Łotwie). 0,5‰ alkoholu we krwi mogą mieć także prowadzący auta Nowozelandczycy.

 

Na tle państw europejskich wyróżnia się Wielka Brytania, w której dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,8‰ (z wyjątkiem Szkocji, gdzie jest on określony na poziomie 0,5‰). Podobnej wysokości ograniczenie obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, choć tam sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ każdy stan może samodzielnie określić limity na swoim terenie.

 

W tym miejscu trzeba jeszcze wspomnieć o bardzo istotnym fakcie: promil jest stałą jednostką pomiarową (w każdym kraju wynik badania podany w promilach będzie miał takie samo znaczenie), jednak poszczególne kraje stosują różne współczynniki określające stosunek stężenia alkoholu we krwi do stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Przy zakupie alkomatu warto więc wybrać model, który będzie umożliwiał zmianę jednostek pomiarowych i zweryfikowanie wyniku zgodnie ze standardami obowiązującymi w danym kraju.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl