Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Metabolizm alkoholu, czy można go przyspieszyć? 0
Metabolizm alkoholu, czy można go przyspieszyć?

Metabolizm alkoholu, czy można go przyspieszyć?

Pewnie wielokrotnie zastanawialiście się nad tym, czy istnieją sposoby, które umożliwią szybsze wytrzeźwienie. Zdarzają się różne okazje okolicznościowe takie jak urodziny znajomego bądź członka rodziny, imieniny, wesele, inne ważne Święto lub po prostu spotkanie z bliskimi. Często na takich imprezach pijemy alkohol i to w niemałych ilościach, a kolejnego dnia trzeba iść do pracy, pozałatwiać inne ważne sprawy i generalnie być w dobrej formie. Właśnie wtedy najczęściej w głowie pojawiają się rozterki, zwłaszcza wśród kierowców, którzy będą musieli wsiąść za kółko. Zaczynamy zastanawiać się nad naszym metabolizmem i sposobami na jego przyspieszenie, ale czy to w ogóle możliwe? Proces trzeźwienia uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji organizmu. Na jego wpływ istotne znaczenie ma metabolizm alkoholu danej osoby. To od niego w głównej mierze uzależniony jest czas, w którym dany organizm zacznie prawidłowo funkcjonować.

Jak przyspieszyć metabolizm alkoholu?

Każdy z nas reaguje w inny sposób na spożyty alkohol. Są osoby, które mogą wypić więcej i nie odczuwają tego zanadto i odwrotnie. Na przyswajalność alkoholu niewątpliwie ma wpływ płeć osoby, masa ciała, a także inne czynniki jak np. zmęczenie lub złe samopoczucie. Czy z metabolizmem alkoholu jest podobnie jak z jego przyswajalnością?

Na czas trzeźwienia istotny wpływ ma ilość spożytego Alkoholu, a także rodzaj trunku. Często wydaje nam się, że wystarczy przespać całą noc i obudzimy się wypoczęci, a co ważniejsze trzeźwi. Jest to mylne przeświadczenie, gdyż alkohol może utrzymywać się w organizmie przez wiele godzin, zwłaszcza gdy spożyliśmy go w dużych ilościach. Dlatego zawsze warto przeprowadzić badanie alkomatem, a jeśli takowego nie mamy w posiadaniu można udać się do pobliskiego komisariatu. Nie powinniśmy wsiadać za kierownicę, jeśli nie mamy pewności, czy jesteśmy w stanie w sposób odpowiedzialny prowadzić pojazd mechaniczny. Osoby, które wyposażyły się we własny alkomat, muszą pamiętać o jego regularnej kalibracji, nawet jeśli jest to wysokiej klasy sprzęt z sensorem elektrochemicznym.

Czy jest możliwe przyspieszenie metabolizmu alkoholu?

Każdy z nas pewnie nie raz próbował różnych metod, które miały na celu pomóc nam przyspieszyć metabolizm alkoholu. Do najpopularniejszych sposobów należą m. in. Spożywanie witaminy C, zimny prysznic, a nawet wywoływanie wymiotów. Niestety żaden z tych sposobów nie przyspieszy metabolizmu alkoholu, a co najwyżej poprawi samopoczucie i częściowo zniweluje negatywne skutki, jakie dla organizmu miał nadmiar spożytych wysokoprocentowych trunków.

Jeśli chodzi o zmuszenie się do wymiotów, to jest to jeden z drastyczniejszych metod na pozbycie się alkoholu. Sposób ten może przynieść częściowy sukces, jednak z całą pewnością nie pomoże to w całkowitym wytrzeźwieniu.

Czy wirtualne alkomaty mogą pomóc?

Alkomaty wirtualne mają za zadanie oszacować czas, w jakim organizm wytrzeźwieje po konsumpcji alkoholu. Przedstawione wyniki są orientacyjne i nie należy się nimi sugerować. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na spożyty alkohol. Jest to uzależnione od wielu czynników, których kalkulator internetowy nie może wziąć pod uwagę. Tylko prawdziwy alkomat może pomóc określić faktyczny stan trzeźwości. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na metabolizm alkoholu są spożywane pokarmy. Dobrze jest zjeść solidny posiłek przed sięgnięciem po pierwszą lampkę lub kieliszek alkoholu. Jeśli będziemy spożywali pokarmy, zwłaszcza te, które posiadają białka i tłuszcze w trakcie konsumpcji alkoholu, będzie to miało negatywny wpływ na metabolizm alkoholu, a co za tym idzie, wydłuży się czas, jaki organizm będzie potrzebował do całkowitego wytrzeźwienia.

Rodzaj trunku, a czas potrzebny na jego usunięcie z organizmu

Średni czas spalania 10 g alkoholu etylowego przez człowieka to czas ok godziny. Oznacza to, że jeśli wypijemy lampkę wina 12-procentowego o pojemności 100 ml, mniej więcej tyle czasu będzie potrzebne, by alkohol został wydalony z organizmu. Podobny czas będzie potrzebny w przypadku sięgnięcia po kieliszek wódki (40%) o pojemności 25 do 30 ml. Czas wymagany do ulotnienia się alkoholu po spożyciu 5-procentowego piwa o pojemności 500-600 ml to mniej więcej 3 godziny, gdyż zawartość alkoholu metylowego w trunku to 30 g. Warto pamiętać, że są to wyliczenia szacunkowe. Faktyczny czas, jaki jest potrzebny na wydalenie alkoholu z organizmu jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji, dlatego zanim decyzja o jeździe samochodem zostanie podjęta, zalecane jest przebadanie się alkomatem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl