Producenci
Promocje
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Dopuszczalne limity stężenia alkoholu we krwi na świecie 0
Dopuszczalne limity stężenia alkoholu we krwi na świecie

Dopuszczalne limity stężenia alkoholu we krwi na świecie

W Polsce dopuszczalnym limitem stężenia alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdów jest 0,2‰. Jest to jeden z najniższych limitów w Europie i na świecie. Co prawda w kilku państwach karany jest każdy wynik powyżej 0‰, jednak w większości krajów limit jest co najmniej dwukrotnie wyższy niż w Polsce. Jak wyglądają dopuszczalne poziomy stężenia alkoholu we krwi w poszczególnych krajach?

czytaj całość »
Sprawdzone sposoby na kaca 0
Sprawdzone sposoby na kaca

Sprawdzone sposoby na kaca

Kac jest reakcją na rozkład alkoholu przez wątrobę i wydzielanie się toksycznego związku - aldehydu octowego (CH3CHO). Po wypiciu większej ilości alkoholu organizm wytwarza tyle aldehydu octowego, że zaczyna to realnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie (stąd charakterystyczne objawy: ból i zawroty głowy, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, brak apetytu, problemy z koncentracją, zaczerwienione oczy, ogólne osłabienie organizmu). Przed tymi nieprzyjemnymi konsekwencjami picia alkoholu można się jednak ustrzec, a jeśli wystąpią, możliwie je złagodzić.

czytaj całość »
Budowa i działanie alkomatu 0
Budowa i działanie alkomatu

Budowa i działanie alkomatu

Alkomaty wykorzystywane są do badania ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Cel ten spełniają wszystkie modele testerów, od urządzeń przeznaczonych do użytku osobistego, przez alkomaty barowe do aparatów policyjnych. Wszystkie te typy alkomatów zbudowane są w podobny sposób, choć oczywiście różnią się wytrzymałością, użytymi materiałami, wydajnością i jakością pomiarów. Wiele cech wspólnych pozwala jednak na ogólne wyjaśnienie budowy i sposobu działania urządzenia.

czytaj całość »
Kalibracja alkomatu - jak często ją wykonywać, ile kosztuje? 0
Kalibracja alkomatu - jak często ją wykonywać, ile kosztuje?

Kalibracja alkomatu - jak często ją wykonywać, ile kosztuje?

Kupiłeś alkomat i zastanawiasz się jak wygląda jego serwisowanie? A może dopiero planujesz zakup testera i chcesz skalkulować koszty jego eksploatacji? Najważniejszą czynnością serwisową, którą musisz zaplanować, jest okresowa kalibracja urządzenia.

czytaj całość »
Przeliczanie promili na miligramy na litr (mg/l) i odwrotnie 0
Przeliczanie promili na miligramy na litr (mg/l) i odwrotnie

Przeliczanie promili na miligramy na litr (mg/l) i odwrotnie

Zazwyczaj gdy mówimy o badaniach trzeźwości, wynik kojarzy nam się z wartością podawaną w promilach. Skojarzenie to jest oczywiście prawidłowe, ponieważ w takiej jednostce podaje się rezultat badania stężenia alkoholu we krwi. Do badań stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu stosuje się jednak także inną miarę - miligramy na litr (mg/l). Właśnie w niej podawany jest wynik testów policyjnych. Jeśli alkomat z którego korzystasz nie ma możliwości zmiany jednostki pomiarowej, podpowiadamy jak łatwo przeliczyć wynik badania z promili na miligramy na litr.

czytaj całość »
Czym grozi jazda na rowerze pod wpływem alkoholu? 0
Czym grozi jazda na rowerze pod wpływem alkoholu?

Jazda na rowerze po alkoholu - sprawdź swój stan alkomatem osobistym

Dobre samopoczucie po wypiciu alkoholu nie jest dobrym miernikiem poziomu trzeźwości. Pewność odnośnie do swojego stanu uzyskasz tylko badając się alkomatem. Obecnie w wielu lokalach dostępne są alkomaty barowe, z których można skorzystać za drobną opłatą. Jeśli jednak nie chcesz być uzależniony od ogólnodostępnych testerów, warto zaopatrzyć się w alkomat osobisty. Większość sprzedawanych obecnie modeli jest bardzo dokładna (jakość wyników zbliżona jest do tych, które uzyskuje się po badaniu alkomatem policyjnym). Dobre alkomaty można kupić już za 200-300 zł, a ich dodatkową zaletą są małe rozmiary, dzięki którym łatwo schowasz urządzenie w plecaku lub torebce.

czytaj całość »
Ile czasu potrzebuje twój organizm na wytrzeźwienie? Sprawdź wirtualny alkomat 0
Ile czasu potrzebuje twój organizm na wytrzeźwienie? Sprawdź wirtualny alkomat

Nie mam kaca. Czy to znaczy, że jestem trzeźwy?

Warto podkreślić, że dobre samopoczucie po określonym czasie od wypicia alkoholu lub brak kaca nie świadczą o tym, że jest się trzeźwym. Nie powinno się brać dobrego samopoczucia za pewnik, że można już np. prowadzić samochód. Czasami, mimo dobrej formy, w organizmie pozostaje jeszcze tyle alkoholu, że może to zaburzać sprawność intelektualną lub funkcje motoryczne, niezbędne w czasie kierowania autem. Osobom, które spożywały alkohol i nie mają kaca zalecamy poddanie się badaniu alkomatem nawet mimo dobrego samopoczucia.

 

czytaj całość »
Alkomat Alcofind Pro X5+ komunikat cErr - co robić? 0
Alkomat Alcofind Pro X5+ komunikat cErr - co robić?

Komunikaty ostrzegawcze w alkomacie Alcofind Pro X5+

Moment przekroczenia terminu okresowej kalibracji urządzenia sygnalizowany jest komunikatem “CAL”. Jeśli ten komunikat wyświetli się na alkomacie, powinieneś lub powinnaś jak najszybciej przesłać urządzenie do regulacji. Kalibracji najlepiej dokonać w profesjonalnym serwisie lub laboratorium.

Jeśli w ciągu kolejnych 60 dni alkomat nie zostanie wykalibrowany, po włączeniu urządzenia wyświetlony zostanie komunikat “cErr”. W tym momencie wykonanie badania będzie już niemożliwe, ponieważ tester zostanie automatycznie zablokowany. Jeśli na swoim alkomacie widzisz taki komunikat, skontaktuj się jak najszybciej z serwisem, który wykona kalibrację i umożliwi ponowne korzystanie z urządzenia.

czytaj całość »
Jak prawidłowo używać alkomatu? 0
Jak prawidłowo używać alkomatu?

Kiedy nie używać alkomatu?

Stabilność działania alkomatu jest także zależna od tego, kiedy używamy urządzenia. W tym przypadku kluczowe jest powstrzymanie się od wykonywania badań podczas picia alkoholu i bezpośrednio po jego spożyciu. Specjaliści zalecają by odczekać minimum 60 minut zanim wykona się test. Taka przerwa jest zalecana ze względu na fakt, że urządzenia pomiarowe w alkomatach są bardzo czułe i wykonywanie badania przy bardzo dużym stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu może przepalić sensor. Warto traktować podręczne alkomaty zgodnie z ich przeznaczeniem - do weryfikacji trzeźwości, a nie stopnia upojenia alkoholem.

Większość nowoczesnych modeli alkomatów jest niewrażliwa na dym papierosowy, jednak są jeszcze na rynku modele, które mogą reagować na substancje znajdujące się w papierosach. Zalecamy, by po wypaleniu papierosa wstrzymać się przez kilkanaście minut z wykonaniem testu trzeźwości.

czytaj całość »
Jak dbać o alkomat? 0
Jak dbać o alkomat?

Prawidłowe używanie alkomatu

Nowoczesne alkomaty, które polecamy do użytku osobistego, to w przede wszystkim aparaty elektrochemiczne z sensorem z ogniwem paliwowym. Taki sensor reaguje tylko na cząsteczki etanolu i pozostaje niewrażliwy na substancje takie jak nikotyna czy aceton, który może występować w powietrzu wydychanym przez osoby chore na cukrzycę.  Ze względu na dużą wrażliwość urządzenia zalecamy, żeby nie wykonywać testów podczas spożywania alkoholu lub bezpośrednio po nim. Alkomat, który będzie używany w momencie picia alkoholu, szybko rozkalibruje się, a częste korzystanie z niego w sposób niezgodny z przeznaczeniem może prowadzić do jego awarii.

czytaj całość »
Co warto kupić w zestawie z alkomatem? 0
Co warto kupić w zestawie z alkomatem?

Przenośna drukarka do alkomatu

Mini drukarka polecana jest jako dodatek do alkomatów wykorzystywanych profesjonalnie lub półprofesjonalnie. Pozwala na dokładne dokumentowanie przebiegu i wyniku każdego badania oraz archiwizowanie testów. Drukarkę można połączyć z urządzeniem za pomocą kabla USB lub Bluetooth.

czytaj całość »
Czy użycie środka do dezynfekcji może fałszować wynik alkomatu? 0
Czy użycie środka do dezynfekcji może fałszować wynik alkomatu?

Czy alkohol z płynu do dezynfekcji rąk może przeniknąć do krwi i wydychanego powietrza?

Większość środków do dezynfekcji ma w składzie znaczne ilości alkoholu, może więc pojawić się obawa, że przy ich częstym używaniu, część alkoholu przeniknie przez skórę i wpłynie na wynik badania alkomatem. Na szczęście obawy te są nieuzasadnione - podczas dezynfekcji rąk do naszej krwi oraz wydychanego powietrza nie może przedostać się ilość alkoholu wystarczająca do zakłócenia pomiaru. Zalecamy jednak, by nie używać alkomatu bezpośrednio po odkażeniu rąk i odczekać chwilę zanim przeprowadzi się badanie.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl