
Sprawdzone sposoby na kaca
Kac jest reakcją na rozkład alkoholu przez wątrobę i wydzielanie się toksycznego związku - aldehydu octowego (CH3CHO). Po wypiciu większej ilości alkoholu organizm wytwarza tyle aldehydu octowego, że zaczyna to realnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie (stąd charakterystyczne objawy: ból i zawroty głowy, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, brak apetytu, problemy z koncentracją, zaczerwienione oczy, ogólne osłabienie organizmu). Przed tymi nieprzyjemnymi konsekwencjami picia alkoholu można się jednak ustrzec, a jeśli wystąpią, możliwie je złagodzić.
Co robić, żeby nie mieć kaca?
Warto przygotować organizm do przyjęcia większej ilości alkoholu:
- Przed piciem alkoholu zjedz coś, najlepiej tłustego. Zjedzenie posiłku zawierającego tłuszcze, białko i węglowodany powoduje 3-krotnie wolniejsze wchłanianie alkoholu niż w sytuacji, gdy przed wypiciem nie zjesz nic.
- Wspomóż organizm witaminami B complex i C. Pomoże Ci nawet dawka wzięta bezpośrednio przed spożyciem alkoholu.
- W trakcie picia alkoholu ważne jest nawodnienie organizmu. Pij jak najwięcej wody, ewentualnie soków owocowych. Unikaj napojów gazowanych.
- Nie mieszaj alkoholi różnych rodzajów. Staraj się również unikać najtańszych trunków oraz alkoholu pochodzącego z nieznanego źródła.
- Nie pal papierosów podczas spożywania alkoholu, żeby jeszcze bardziej nie obciążać organizmu szkodliwymi substancjami.
Jak poradzić sobie z kacem?
W jaki sposób pozbyć się przykrych skutków picia alkoholu lub chociaż je złagodzić? Skorzystaj z któregoś z naszych sprawdzonych sposobów:
- Pij dużo wody. Woda oczyszcza organizm, a dodatkowo znajdują się w niej elektrolity, które uzupełnią braki wypłukane przez alkohol.
- Weź ciepłą kąpiel. Pory w skórze rozszerzą się, dzięki czemu toksyny łatwiej się uwolnią.
- Unikaj kawy. Kawa jest moczopędna, a Tobie nie zależy na tym, żeby się ponownie odwadniać.
- Idź na spacer na świeżym powietrzu. Dotlenienie organizmu i ruch wpłyną korzystnie na metabolizm, a co za tym idzie, usuwanie toksyn z organizmu.
- Jedz produkty, które korzystnie wpływają na łagodzenie objawów, m.in. zawierające potas i glukozę: banany, kiwi, marchew, jabłka, miód, jajka. Do picia, oprócz wody, polecamy soki owocowe, sok z pomidorów lub napój energetyzujący.
- Nie pij więcej alkoholu. Przysłowiowy “klin” nie przyniesie poprawy samopoczucia, a dodatkowo wprowadzisz więcej szkodliwej substancji do organizmu.
Jak sprawdzić, czy jest się już trzeźwym? Zbadaj się alkomatem!
Jeśli nie masz pewności, czy alkohol został już wydalony z organizmu, nie możesz sugerować się jedynie dobrym lub poprawnym samopoczuciem. Żeby być pewnym trzeźwości, musisz wykonać badanie alkomatem. Obecnie alkomaty do użytku osobistego są bardzo dokładne, a jednocześnie poręczne i w cenach dostępnych dla każdego użytkownika. Sprawdź nasze najpopularniejsze modele: AlcoFind AF-35, AlcoFind DA-7000 i EASYGO EC.