Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Alkomat jest urządzeniem analizującym stężenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia czy dana osoba, czy też my sami jesteśmy pod wpływem alkoholu. Niektóre alkomaty maja dodatkową funkcję sprawdzania czy w danych płynach zawarty jest alkohol. Alkomaty stosowane są przez użytkowników prywatnych jak i profesjonalistów, wykorzystuje je się między innymi w służbach mundurowych czy w domach pomocy społecznej,  izbach wytrzeźwień i w innych organizacjach. Ważne jest, aby używany alkomat zawsze wskazywał prawidłowy wynik stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Aby mieć pewność że alkomat pokazuje wiarygodne wyniki, należy dokonać wzorcowania alkomatu i uzyskać na to potwierdzenie w postaci świadectwo wzorcowania.

Wzorcowaniem alkomatów nazywamy proces kontroli poprawności działania urządzenia, poprzez porównanie uzyskanych przez urządzenie wyników z tak zwanym „wzorcem” . Proces wzorcowania odbywa się laboratorium z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury.

 

Wzorcując alkomat sprawdzamy czy pokazuje on wyniki zgodne z rzeczywistym stanem trzeźwości danej osoby. Dokonując wzorcowania w naszym laboratorium, ustawiamy na certyfikowanej aparaturze ściśle określoną dawkę alkoholu. Później wykonuje się pomiar alkomatem i powtarza go dla poszczególnych wartości stężenia alkoholu. Wyniki uzyskiwane każdorazowo za pośrednictwem wzorcowanego alkomatu są porównywane ze „wzorcem”. Jeśli mieszczą się one w tzw. granicach dopuszczalnego błędu, może zostać wydane dla tego urządzenia świadectwo wzorcowania.

Poprawne wyniki wskazują, że aparatura pomiarowa działa bez błędnie. Wzorcowanie powinny przechodzić wszystkie alkomaty, które służą do kontroli trzeźwości w Policji, GOPR, czy w straży miejskiej. Świadectwo wzorcowania wydany dla danego urządzenia zaświadcza, że za jego pośrednictwem otrzymuje się tylko zgodne z prawdą wyniki. Świadectwo wzorcowania jest podstawą uznania wyniku alkomatu jako dowodu w sprawach sądowych.

Alkomat to urządzenie, które służy do analizowania stężenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki niemu możemy określić czy dana osoba, czy też my sami jesteśmy trzeźwi. Istnieją również takie alkomaty, które zostały wyposażone w dodatkową funkcję sprawdzania czy w danych płynach znajduje  się alkohol. Analizatory wydechu często kojarzone są z pracą policji, ale pracownicy służb mundurowych nie są jedynymi, dla których są one niezbędne. Coraz częściej na zakup testerów alkoholu decydują się inne instytucje, zakłady pracy, a także osoby prywatne. Wykorzystywane są również w służbach mundurowych, izbach wytrzeźwień, w domach pomocy społecznej, a także w innych organizacjach.

Niezwykle istotne jest, by używany alkomat zawsze wskazywał dokładny pomiar  stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, w przeciwnym wypadku mogą z tego powodu wyniknąć niepożądane konsekwencje. Chyba nikt z Nas nie chciałby doświadczyć przykładowo takiej sytuacji, że podczas rutynowej kontroli policji okazałoby się, że jesteśmy pod wpływem, a nasz alkomat pokazywał coś zupełnie odwrotnego. Dlatego by upewnić się, że urządzenie wskazuje wiarygodne wyniki, należy dokonać wzorcowania alkomatu i uzyskać na to potwierdzenie w postaci Świadectwa Wzorcowania.

Wzorcowaniem alkomatów nazywamy proces sprawdzenia poprawności działania urządzenia. Polega on na porównaniu uzyskanych przez urządzenie wyników z tak zwanym „wzorcem”. Wzorcowania alkomatu nie da się przeprowadzić w warunkach domowych. Proces ten odbywa się w laboratorium z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury.

Wzorcując alkomat sprawdzamy czy pokazuje on wyniki zgodne z rzeczywistym stanem trzeźwości danej osoby. Dokonując wzorcowania w naszym laboratorium, ustawiamy na certyfikowanej aparaturze ściśle określoną dawkę alkoholu (przy pomocy wzorcowania można sprawdzić stężenie alkoholu od 0,00 do 2,00 mg/l). Następnie wykonywany jest pomiar alkomatem, po czym powtarza się go dla poszczególnych wartości stężenia alkoholu. Uzyskiwane Wyniki za każdym razem  przy pomocy wzorcowanego alkomatu są porównywane ze „wzorcem”. Jeśli mieszczą się one w tzw. granicach dopuszczalnego błędu, może zostać wydany dla tego urządzenia certyfikat potwierdzający wzorcowanie alkomatu (świadectwo wzorcowania PCA).

Poprawne wyniki wskazują, że aparatura pomiarowa działa bez zarzutu. Wzorcowanie przede wszystkim powinny przechodzić alkomaty, które wykorzystywane są  do kontroli trzeźwości w Policji, GOPR, czy w straży miejskiej. Certyfikat wzorcowania wydany dla danego urządzenia zaświadcza, że przy jego pomocy otrzymuje się tylko i wyłącznie zgodne z prawdą wyniki. Świadectwo Wzorcowania stanowi podstawę do uznania wyniku alkomatu jako dowodu w sprawach sądowych.

Wszystkie alkomaty oferowane przez PCW posiadają certyfikat wzorcowania. Należy pamiętać, by wystrzegać się kupowania analizatorów wydechu z niesprawdzonych źródeł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl